Sprzedaż w internecie stała się bardzo popularna. Coraz większą popularność zyskują także porównywarki cenowe. To bardzo praktyczne narzędzie dla konsumentów, którzy w łatwy i szybki sposób mogą wyszukać dany produkt w wielu sklepach i porównać jego cenę, wybierając najkorzystniejszą ofertę. To też dodatkowe miejsce sprzedaży i promocji sklepów internetowych. Co to jest porównywarka cen? Jakie są zalety i wady porównywarek cenowych? Jakie porównywarki cen są najlepsze w Polsce i Europie?
Jak wspomnieliśmy na początku, sprzedaż w internecie w ciągu ostatnich kilku lat stała się bardzo popularna. W większości branż prowadzenie wyłącznie sklepu stacjonarnego jest po prostu nieopłacalne. Żeby zaistnieć na rynku, trzeba trafiać w potrzeby klientów, a klienci coraz częściej wybierają właśnie zakupy online. Ma to związek z kilkoma czynnikami. Po pierwsze, coraz więcej ludzi ma dostęp do internetu. Według danych statystycznych w 2019 r. w Polsce dostęp do internetu posiadało ponad 86 % ludzi. Zakupy w sieci robią nie tylko osoby młode, zaznajomione z technologią i z łatwością poruszające się w świecie internetu. Coraz więcej starszych osób zaczyna się interesować internetem i ułatwieniami, jakie dostarcza. Wkrótce pełnoletniość osiągną także osoby, które urodziły się w czasach szerokiego dostępu do sieci. Staną się pełnoprawną częścią społeczeństwa, zarabiając i wydając pieniądze prawdopodobnie w większości właśnie on-line. Wreszcie na wzrost popularności zakupów w internecie miała ogromny wpływ epidemia, która wybuchła na świecie na początku 2020 r. Wiele biznesów, postawionych w trudnej sytuacji, przed wizją bankructwa i zamknięcia, zmuszonych było przenieść swoją działalność do internetu.
Co to jest porównywarka cen? Jak to działa?
Dla zdecydowanej większości klientów najważniejszym kryterium wyboru danej oferty jest jej cena. Dawniej przeglądali gazetki promocyjne sklepów stacjonarnych, poszukując najlepszych okazji. Dziś wystarczy kilka kliknięć i każdy może porównać oferty kilku sklepów, ceny, opinie, korzystne promocje i sposób dostawy. To wszystko jest możliwe właśnie dzięki porównywarkom cen. Dla klientów to oszczędność czasu, dla sprzedawców – dodatkowe miejsce promocji własnej oferty. Porównywarka cenowa to baza danych na temat sklepów, które należą do danej sieci partnerskiej. Użytkownicy na podstawie bazy danych porównywarki mogą uzyskać wszystkie informacje o danym produkcie: nazwy sklepów, w których ofercie jest dostępny, cenę, koszty wysyłki, dostępność w magazynie, opinię o produkcie i sklepie. A jak to działa ze strony przedsiębiorcy? Większość porównywarek działa w modelu PPC, czyli „płatność za kliknięcie”. Oznacza to, że każde kliknięcie kupującego w produkt danego sklepu w porównywarce cenowej i przejście do strony internetowej sklepu, zostaje naliczone jako zobowiązanie za przynależność do danej sieci partnerskiej. Jedno kliknięcie kosztuje danego przedsiębiorcę kilkadziesiąt groszy. Czy przekłada się to na lepsze zyski ze sprzedaży produktów? Zdecydowanie tak. Obecność danego sklepu internetowego w popularnej porównywarce cenowej zwiększa rozpoznawalność marki, ruch na stronie internetowej sklepu, zasięgi, zwiększa zakres prowadzenia działań marketingowych i generuje autentyczne opinie od kupujących.
Porównywarki cenowe – ranking. Jakie porównywarki cen są najlepsze w Polsce i Europie?
Top 3 porównywarek cen w Polsce:
- Ceneo.pl to najbardziej popularna porównywarka cen w Polsce. Istnieje na rynku od 17 lat. Miesięcznie korzysta z niej około 23 milionów użytkowników. Porównuje oferty 26 tysięcy sklepów internetowych, a w jej bazie danych znajduje się 15 milionów produktów.
- Skąpiec.pl to druga co do wielkości porównywarka cen na polskim rynku. Powstała w 2004 r. i bardzo szybko się rozwija. Miesięcznie odwiedza ją ponad 3 miliony użytkowników. Z porównywarką zintegrowanych jest ponad 13 tysięcy sklepów, a w jej bazie widnieje 6 milionów produktów.
- Nokaut.pl porównuje oferty ponad 2 tysięcy sklepów internetowych. Choć daleko jej do „porównywarkowych gigantów”, to użytkownicy chwalą ją za przejrzysty i łatwy w użytkowaniu interfejs.
Podobnie jak Polska ma swoje porównywarki cenowe, tak państwa europejskie mają własne witryny internetowe, na których klienci mogą porównać ceny. Jest jednak serwis internetowy, z którego korzystają wszyscy – Google Shopping, w Polsce znany jako Zakupy Google. To usługa amerykańskiego giganta IT, która pomaga klientom w wyszukiwaniu ofert sprzedaży konkretnych produktów, a w efekcie przyspiesza proces robienia zakupów przez internet.